تحقیقات بازار


تحقیقات بازار یکی از مهمترین و اصولی ترین موارد برای راه اندازی کسب و کار است تا میزان تقاضا برای محصولات و خدماتی که عرضه می کنید را مورد ارزیابی قرار دهد.
این مقاله یکی از مجموعه مقالات ما در حوزه راه اندازی کسب و کار است. تحقیقات بازار مناسب ترین کار برای شناخت مناسب از مشتریان با پاسخ به سوالات زیر است :

مشتریان ما در کجا هستند؟
میزان و تعداد مشتریان ما چقدر است؟
چه نیازی به محصول و یا خدمات ما دارند؟ چرا باید آن را بخرند؟
چگونه مشتریان از وجود محصولات و خدمات ما اطلاع پیدا کنند ؟
با پاسخ دهی به این پرسش‌ها می‌توانید شناخت خود از مشتریان و بازار خود را افزایش دهید.

 

• مشتریان شما کجا هستند
اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای باز کردن یک کافه در منطقه خاص هستید، باید بدانید که بازار اولیه شما تا حد زیادی تابع میزان رفت و آمد و شلوغی در آن منطقه خواهد بود. با توجه به رقابت شدیدی که بین کافه ها وجود دارد و از آنجایی که مردم تمایلی به سفرهای دور ندارند، بنابراین بازار شما تا حد زیادی یک بازار محلی خواهد بود. به همین دلیل، در این مثال مکان فیزیکی و جغرافیایی نقش مهم و تعیین کننده ای در موفقیت دارد. در ضمن باید توجه داشته باشید در مناطقی که میزان رفت و آمد در آنان زیاد است، نرخ اجاره نیز بالا خواهد بود. بنابراین این عامل را نیز باید در برنامه ریزی های خود در نظر بگیرید. در نهایت، شما باید از رقبا نیز شناخت کافی داشته باشید، زیرا احتمال دارد که کافه های دیگری نیز در آن منطقه و اطراف آن وجود داشته باشد. این موضوع، الزاما یک چیز بد نیست. زیرا نشان می دهد که تردد در آن منطقه زیاد است. اما منطقه ای که در آن هیچ کافی شاپی وجود ندارد بدین معناست که در آنجا تردد چندانی صورت نمی گیرد و قبل از انتخاب آن محل ها باید به دقت ارزیابی کنیم که دلیل نبودن کافه در آن محل چیست؟ یا آیا کافه ای در آن محل بوده و تعطیل کرده است یا نه؟

 

• اندازه بازارتان را برآورد کنید
هنگامی که اندازه واقعی بازارتان را برآورد می کنید، می توانید مطمئن باشید که مکان مناسبی را برای فعالیت انتخاب کرده اید. همچنین اگر به دنبال سرمایه گذار خارجی هستید اندازه بازار می تواند به تصمیم گیری سرمایه گذاران درباره میزان سرمایه گذاری کمک کند. مثلا برای یک کافه، اندازه بازار، ترکیبی از مردم ساکن در آن منطقه، افراد ساکن در شعاع یک کیلومتری از آن و افرادی که از آن جا عبور می کنند، است برای شغل های مختلف این شعاع تغییر می کند یک راه آسان برای برآورد حجم بازار، انجام تحقیقات بازار اولیه است. به عنوان مثال، شما می توانید به یک کافه بروید، یک قهوه سفارش دهید و تعداد مشتریان که در طی یک ساعت به آنجا مراجعه می کنند را محاسبه کنید. شما می توانید این کار را در بازه های زمانی مختلف و برای کسب و کارهای مختلف انجام دهید. پس از کسب این داده ها، می توانید طیف تقاضای مشتریان در یک خیابان به خصوص را ارزیابی کنید. هر چقدر مشتریانتان را بیشتر و بهتر بشناسید، بهتر می توانید نیازها و خواسته های آنان را درک کنید و پیام تبلیغاتی خودتان را متناسب با آنان تهیه کنید. در نهایت، به شما کمک خواهد کرد که یک چشم انداز گسترده تر داشته باشید.

 

• نیازها و خواسته های مشتریانتان را بشناسید
شناختن نیازهای متفاوتِ گروه های مختلف مشتریان بسیار حائز اهمیت است. مشتریان یک کافی شاپ در یک ایستگاه قطار شلوغ، نیاز به ارائه خدمات سریع دارند. آنها می خواهند سریعا یک محصولی دریافت کنند و بروند. بنابراین یک کیوسک ساده می تواند برای این کار، مناسب باشد. اما مشتریان در یک کافی شاپ در داخل شهر، نیاز به جایی دارند که بتوانند در آن بنشینند و زمان زیادی صرف کنند. حتی برخی از آنان نیاز به wifi دارند. محصول اصلی در هر دو محل ذکر شده (ایستگاه قطار و داخل شهر) یکسان و مشابه است، اما نحوه ارائه خدمات، تا حد زیادی متفاوت است. داشتن شناخت کافی از نیازهای گروه های مختلف مشتریان در نهایت موجب سودآوری می شود.

 

• یک طرح بازاریابی تهیه کنید
مکان، مهم ترین چیز در راه اندازی کافی شاپ و یک عنصر کلیدی از طرح کسب و کار است. با تهیه نام تجاری و آرم و نشان، بهتر می توانید محصولات و خدماتتان را به بازار عرضه کنید. مثلا در یک کسب و کار محلی، توزیع آگهی و چاپ آگهی در روزنامه محلی، می تواند نام تجاری شما را به مردم معرفی کند. رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند نیز به طور فزاینده نقش مهمی می توانند در معرفی محصول شما به مردم داشته باشند.

 

• نتیجه گیری
از همان روز اول سعی کنید که مشتریانتان را بشناسید و بازارتان را به طور دقیق تعریف کنید. بعد از آن شما می توانید محصولتان را مطابق خواسته مشتریان به بازار عرضه کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که با توجه به سطح تقاضایی که وجود دارد، هزینه های شما نیز تامین خواهد شد. هر چقدر مشتریانتان را بیشتر بشناسید، بهتر می توانید نیازها و خواسته های آنان را درک کنید و پیام تبلیغاتی خودتان را متناسب با آنان تهیه کنید. در نهایت، به شما کمک خواهد کرد که یک چشم انداز گسترده تر داشته باشید به عنوان مثال یک محصول جدید و یا خدمات رقابتی ارائه دهید. در مجموع با توجه به نیاز مشتریان و خدمات شما در تشخیص و رفع نیاز مشتریان شما می توانید به مزیت رقابتی که شما را در کار خود برند می کند پی ببرید و به بیان ساده تر شما در تجارت خود باید ویژگی خلق کنید که مشتری شما را به دیگران ترجیح دهد و از محصول و خدمات شما به جای رقبای شما استفاده کند.

 

فهرست