تحلیل سناریو


تجزیه و تحلیل سناریو فرایند محاسبه ارزش یک سرمایه گذاری خاص ، یا گروه خاصی از سرمایه گذاری ها، تحت انواع سناریوها یعنی احتمالات آینده است. به عبارت دیگر ، جریان مورد انتظار پول و ارزش دارایی را تحت سناریوهای مختلف ، با هدف درک بهتر اثر ریسک بر سرمایه تخمین می زنیم.
این سناریوها ممکن است بسیار اتفاق بیفتد یا ممکن است وقوع آنها مشکوک باشد ، اما کاملاً منطقی است. نکته اصلی که باید در اینجا مورد توجه قرار دهیم این است که تجزیه و تحلیل سناریو به نتایج گذشته وابسته نیست. داده های تاریخی به طور عمده چهارچوبی را فراهم می کنند که در آن بتوانیم تجزیه و تحلیل سناریوی آینده را انجام دهیم.

 

تجزیه و تحلیل سناریو به دلایل زیادی از جمله دلایل زیر انجام می شود
از طریق تجزیه و تحلیل سناریو ، سرمایه گذاران و مدیران تجارت می توانند میزان ریسکی را که پیش از انجام سرمایه گذاری یا شروع یک پروژه جدید ایجاد می کنند ، تعیین کنند.
راهی برای تفکر ساختار یافته در مورد آینده است. از آنجا که تجزیه و تحلیل سناریو به شناسایی مشکلات احتمالی آینده کمک می کند ، می توانیم اقدامات لازم را برای رفع مشکلات یا کاهش تأثیر این مشکلات انجام دهیم.انواع سناریوها
عمدتا دو نوع آنالیز سناریو وجود دارد که توسط اکثر مدیران و سرمایه گذاران مورد استفاده گسترده قرار گرفته است. در زیر دو نوع وجود دارد:

سناریوی بهترین حالت / بدترین حالت
بسیاری اوقات متوجه می شویم که نتیجه واقعی یک سرمایه گذاری بسیار متفاوت از چیزی است که فرض کرده ایم. دلیل این امر این است که ما فرضیات را انجام می دهیم و نتایج را بر اساس پیش فرض هایمان پیش بینی می کنیم. اما هرگز فرضیات خود را زیر سوال نمی بریم که آیا درست هستند یا غلط؟ و آیا امکان دیگری وجود دارد یا خیر؟
وقتی تحلیل سناریوی بهترین حالت / بدترین حالت را انجام می دهیم ، فرضیات متعددی را در نظر می گیریم. در بهترین حالت ، هر مقدار ورودی به بهترین حالت تنظیم می شود. به عنوان مثال ، اقتصاد و صنعت با رشد ۶٪ (بهترین نرخ رشد) ، را فرض می کنیم. سپس نتیجه را تعیین می کنیم. این ما را به وضعیتی می رساند که می گوییم “اگر هر عاملی به بهترین شکل ممکن عمل کند ، به مقدار X بازده خواهیم داشت.”
از طرف دیگر ، وقتی سناریوی بدترین حالت را بدست می آوریم ، هر مقدار ورودی بدتر می شود و می توان نتیجه گرفت که “اگر هر عاملی بدتر شود ، ما Y بازده خواهیم داشت.”
بهترین سناریو / بدترین حالت محدوده ای را به تصمیم گیرنده می دهد. به عنوان مثال ، اگر ما بهترین سناریو / بدترین حالت تجزیه و تحلیل سناریو را برای قیمت سهام شرکت A انجام دهیم ، ممکن است نتیجه ای بدست بیاوریم مانند: در بهترین حالت ، ما ۱۲٪ بازده و در بدترین حالت ، ما بازپرداخت ۸٪ دریافت خواهیم کرد. بنابراین سرمایه گذار با اطمینان می داند که بازده وی بین ۸ تا ۱۲ درصد خواهد بود. این به او کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرد

تجزیه و تحلیل سناریو چندگانه
تجزیه و تحلیل سناریو نباید به بهترین و بدترین موارد محدود شود. در حقیقت ، بیشتر مواقع ارزش یک سرمایه گذاری خاص با سؤال از چندین سناریو پیش بینی می شود.

 

عملکرد در تجزیه و تحلیل سناریو

۱-موفقیت تحلیل سناریو غیرقابل پیش بینی است
ما ممکن است یک تجزیه و تحلیل سناریو مناسب انجام دهیم ، حقایق را درست متوجه شویم و در مورد همه سناریوها فرضیه های واضحی انجام دهیم ، اما هرگز نمی توانیم بدانیم که آیا سناریو دقیقاً همانطور که انتظار داریم اجرا میشود یا خیر. به عنوان مثال ، فرض کنید مدیر یک شرکت تولید کننده شکلات ممکن است فرض کند که در سال ۲۰۱۷ اگر مصرف کنندگان شکلات جهانی ۲۰٪ افزایش داشته باشند، فروش وی ۱۰٪ افزایش می یابد. وی پس از پیگیری گام به گام ساختار یافته تحلیل سناریو، به این نتیجه رسید. اما با پایان سال، او فهمید که مصرف کنندگان شکلات جهانی ۲۲٪ افزایش یافته اند، اما فروش وی تنها ۵٪ افزایش یافته است. وی پس از تحقیقات بیشتر، دریافت که مصرف کنندگانی که اخیرا جذب شده اند شکلات سفید را ترجیح می دهند، در حالی که او شکلات شیری تولید می کند. با این مثال می توان نتیجه گرفت که در حین ساختن سناریو ممکن است برخی از عوامل را در نظر بگیریم ، اما نمی توانیم همه عوامل را در نظر بگیریم زیرا هزاران عامل بر یک وضعیت تأثیر می گذارند.

۲-تعصب شناختی است
مواقعی وجود دارد که تصمیم گیرندگان چندین سناریو را با عنوان بهترین ، متوسط و بدترین می نویسند. این یک وضعیت خطرناک است زیرا به عنوان طبیعت انسانی ما وقوع سناریوی متوسط را محتمل میدانیم. بنابراین ما بر تصمیم گیری بر اساس سناریوهای متوسط تعصب داریم. مغز انسان به روشی خاص برنامه ریزی می شود و برداشت های آن بر تصمیم گیری تأثیر می گذارد.

۳-به پیشرفت مستمر نیاز دارد
سناریوها نیاز به تجدید نظر ، پالایش و کنترل مداوم توسط یک متخصص یا یک تیم تخصصی دارند. در این زمان رشد سریع ، سناریویی که امروزه در نظر گرفته شده است ممکن است در دوره ۳ ماهه بعدی کارآمد نباشد. باید به صورت دوره ای تجزیه و تحلیل سناریو را به روز کنید و تصمیمات عاقلانه ای بگیرید تا از آنالیز سناریو حداکثر بهره را ببرید.

 

 

فهرست