نفوذ در بازار


نفوذ در بازار، هنر و دانش افزایش فروش محصولات، راه حل ها، خدمات موجود بدون تغییر آنهاست. معمولاً برای کالاهایی که در یک جغرافیای خاص به فروش می رسند کاربرد دارد و معیاری از محبوبیت برند (یا دسته بندی) است. به تعداد افرادی که حداقل یک بار در یک دوره معین از یک مارک خاص یا دسته ای از کالاها خریداری می کنند ، تقسیم بر اندازه جمعیت بازار مربوطه تعریف شده است..
نفوذ بازار یک استراتژی ارزان قیمت است که توسط یک شرکت با هدف معرفی خود در یک صنعت ، دسته بندی یا بخش جدید از بازار ایجاد شده است. این اصطلاح همچنین در مورد درصد سهم بازار یا مصرف کنندگان بدست آمده توسط شرکت که در یک دوره زمانی خاص اعمال می شود می باشد تا تعداد بیشتری خریدار را جذب کند و سهم بیشتری از بازار داشته باشد.
همه شرکت ها حداقل یک بار در طول عمر خود نفوذ بازار را تجربه می کنند. وقتی محصولی برای اولین بار به بازار عرضه می شود ، هنگامی که شرکت تصمیم می گیرد در منطقه یا کشور دیگری حضور داشته باشد و وقتی شرکت وارد یک بخش بازار که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته است میشود ، همه مواردی از نفوذ در بازار هستند. در بازاریابی نیز یک نظارت مکرر بر میزان نفوذ در بازار وجود دارد ، که روشی برای اندازه گیری میزان پتانسیل افزایش فروش و گسترش پایگاه مصرف کننده است. بنابراین شرکت یا کالای دارای نفوذ بیشتر در بازار ، رهبر بازار است.
نفوذ در بازار زمانی رخ می دهد که یک شرکت به یک بازار موجود که در آن محصولات فعلی یا مشابه در حال حاضر وجود دارند ، نفوذ کند. بهترین راه برای دستیابی به این هدف ، دستیابی به مشتریان رقبا (بخشی از سهم بازار آنها) است. روش های دیگر شامل جذب غیر کاربران محصول شما یا متقاعد کردن مشتریان فعلی برای استفاده بیشتر از محصول وخدمات شما است.

 

 

فرمول نفوذ در بازار
نرخ نفوذ در بازار = (تعداد مشتریان ÷ اندازه بازار هدف) × ۱۰۰
شناسایی اندازه بازار بسته به ماهیت محصول شما دشوار است ، زیرا یک پایگاه مشتری بالقوه می تواند جهانی باشد و اساساً “همه” را هدف قرار دهد. هرچه از نظر جمعیتی بیشتر ایده آل مخاطبان خود باشید ، می توانید از این محاسبه راحت تر استفاده کنید.
پیشنهاد می شود که متوسط نفوذ بازار برای یک محصول مصرفی ۲ تا ۶٪ باشد ، در حالی که محصولات تجاری می توانند در هر جایی بین ۱۰ تا ۴۰٪ باشند. اگر می توانید محصول خود را برای تصرف ۱۰٪ در هر صنعت خالص کنید – احتمالاً بسیار خوب عمل خواهید کرد!
اصطلاح نفوذ در بازار (که به عنوان یک فعالیت تعریف شده است) از ماتریس Ansoff ، که در سال ۱۹۵۷ توسط ایگور آنسوف ساخته شد ، ناشی می شود ، که به شرکتها کمک می کند تا استراتژی های خود را برای رشد آینده برنامه ریزی کنند. Ansoff Matrix یک ماتریس ۲X2 است که چهار استراتژی مختلف رشد اقتصادی را نشان می دهد که در آن یک شرکت یا وارد یک بازار جدید یا موجود می شود و دارای محصولات جدید یا موجود می باشد.

 

استراتژی نفوذ در بازار یکی از چهار استراتژی رشد تجاری است که در ماتریس آنسوف مشخص شده است ، سه استراتژی دیگر توسعه بازار ، استراتژی توسعه محصول و استراتژی متنوع سازی نام دارند. استراتژی نفوذ بازار به زمانی گفته می شود که شرکت سعی در استفاده از محصولات موجود در بازارهای موجود داشته باشد ، همانطور که در قسمت چهارم سمت چپ پایین گرافیک ماتریس نشان داده شده است.
استراتژی نفوذ بازار ریسک کمی دارد و یک استراتژی ایده آل برای رشد کسب و کار برای استارت آپ هایی است که مایل به سرمایه گذاری گسترده در استراتژی های رشد پر خطر نیستند.
به عبارت ساده ، این وسیله ای برای برنامه ریزی برای چگونگی رشد در بازار پر رونق حاضر که محصولات مشابه در آن وجود دارد ، و همچنین کسب سهم بازار با در دست گرفتن مشتریان رقبای شما است.
قرار گرفتن در یک بازار مستقر یک شرط مطمئن است ، زیرا این بدان معنی است که در این زمینه نیاز به محصولات وجود دارد. با این وجود ، به منظور رقابت و رشد در کنار شرکتهای موجود ، به اجرای قوی استراتژیهای مربوط به موقعیت یابی محصول ، قیمت گذاری ، تجربه کاربر و بازاریابی نیاز است.

 

نفوذ در بازار می تواند با تاکتیک های زیر انجام شود:
کاهش یا افزایش قیمت
به دست آوردن رقیب در بازار خود
ازسازی نقشه راه بازاریابی دیجیتال برای افزایش آگاهی از برند
اصلاح محصولات خود یا حل مشکلات مشتری به طور خاص
تولید محصولات جدید برای جذب مشتری جدید

 

استراتژی های مشترک نفوذ در بازار

۱- قیمت گذاری در بازار
با رشد صنعت ، کار شرکت های جدیدی که وارد بازار می شوند برای کسب سهم بازار سخت تر می شود.
قیمت گذاری یکی از اصلی ترین تاکتیک های در حال حاضر محصولات برای به دست آوردن سهم بازار و رشد درآمد آنها هنگام استفاده از استراتژی نفوذ به بازار است. این عملیات را می توان به راحتی اندازه گرفت تا سطح موفقیت آنها تعیین شود.
آیا سهم بازار با افزایش قیمت از ماهانه به سالانه افزایش یا کاهش یافته است؟ با اعلام یک برنامه جدید قیمت گذاری ، چند مشتری جدید به دست آوردند؟ آیا کاهش قیمت محصول شما باعث می شود تا مشتریان از رقبای شما دور شوند؟
نگاه کردن به رقبا و مقایسه محصول و خدمات ، می تواند یک اقدام استراتژیک برای تنظیم قیمت گذاری شما برای دستیابی به نفوذ بیشتر در بازار باشد.

 

۲-گسترش تبلیغات و بازاریابی
اگر استارتاپ شما در تلاش است از طریق استراتژی نفوذ به بازار رشد کند ، تغییر تاکتیکهای بازاریابی شما می تواند به افزایش آگاهی شما در بازار کمک کند. این به نوبه خود ، می تواند بیشتر مشتریان رقبای شما را به سمت تعویض خدمات و خرید محصول شما ترغیب کند.
بازاریابی همچنین می تواند به ترغیب مشتریان فعلی شما کمک کند تا به جای ترک مسابقه ، به شما بپیوندند. طرح های وفاداری مشتریان، ، اتحادهای استراتژیک و پیدا کردن راه های منحصر به فرد برای ارائه ارزش به کاربران خود ، همگی می توانند به شما در حفظ مشتری کمک کنند. اگر کاربران شما تجربه ای خاص با محصول شما دارند ، آنها به احتمال زیاد به شما در بازاریابی از طریق دهان به دهان کمک می کنند که می تواند سهم بازار شما را نیز افزایش دهد.۳-مالکیت و مشارکت
دستیابی به یک استراتژی نفوذ در بازار تقریباً به اندازه خود تجارت مهم است. خرید یک شرکت در صنعت شما به این معنی است که شما اساساً مشتری و سهمی از بازار را که خود به همراه دارد خریداری می کنید – یا در عوض ، می توانید این رقابت را بخرید و سپس آنها را بطور کلی تعطیل کنید.
اگر انگیزه و بودجه به دست آورده اید ، مالکیت می تواند یک تاکتیک مؤثر باشد. اگر در حالت راه اندازی قرار دارید ، احتمالاً این قسمت هنوز در محاسبات شما نیست. در این حالت ، شما می توانید برای جذب مخاطبان و گسترش بازار خود به این کار به اتحادهای استراتژیک با شرکت های مشابه نگاه کنید.

 

۴- ایجاد تغییرات در محصول
گوش دادن به مشتریان و پیگیری آنچه مشتریان رقبا در مورد محصولات رقیب می گویند می تواند به شما کمک کند ویژگی ها و کارکردهای اساسی مردم را جستجو کنید.
تعدیل جزئی نسبت به محصول شما می تواند با ارائه چیزی به بازار شما با آنچه در آن تخصص دارید و نمی توانید با هیچ شرکت دیگری پیدا کنید ، تفاوت ایجاد کند.

 

فهرست